Naturalną konsekwencją doświadczenia znacznej straty jest proces żałoby. Radzenie sobie ze stratą nie jest łatwe, a jej przeżycie wiąże się z ogromnym cierpieniem. Podczas procesu żałoby ważne jest, aby nie tłumić emocji, ale raczej pozwolić sobie na odczuwanie smutku i płaczu, przeżywając je we własnym tempie.
Na początku przeżywamy szok, czujemy złość, bezradność i niedowierzanie poniesionej stracie. Kolejnym etapem jest pogodzenie się z tym, co faktycznie się wydarzyło, choć emocjonalnie być może nie jesteśmy jeszcze w stanie w pełni tego zaakceptować. W trzeciej fazie żałobnik doświadcza głębokiej rozpaczy i z powodu potrzeby samotności wycofuje się z życia społecznego. Dopiero w czwartym etapie następuje przejście do pełnej akceptacji straty.
Co ważne, żałobę można przeżyć nie tylko po śmierci bliskiej osoby. Może być również spowodowane utratą pracy, marzeń, zakończeniem związku, zerwaniem przyjaźni, poronieniem, utratą zwierzaka. Jeśli czujesz, że emocje, z którymi się zmagasz, w jakiś sposób Cię przytłaczają lub jeśli okres żałoby trwa dłużej niż zwykle, pomocne może być zwrócenie się o wsparcie do doradcy ds. żałoby.